A munka és az iskola egyensúlya- interjú kolléganőnkkel, Dórival

Olvasási idő:3 perc

Sok diák tart a pályakezdéstől, ami nem is csoda, hiszen egy teljesen új helyzetben találják magukat. Az addigi megszokott iskolai számonkérések helyett- vagy mellett- most nagyobb felelősség is nehezedik rájuk, új feladatkörökben próbálják ki magukat. A legtöbben azonban mégsem emiatt félnek a leginkább, hanem amiatt aggódnak, hogy hogyan tudják összeegyeztetni az iskolai tanulmányokat a munkahelyi követelményekkel, milyen kihívásokkal találkoznak majd és vajon tudják-e használni az egyetemen szerzett tudásukat.

Dóri gazdaságinformatikusként végzett az egyetemen. Szakmai gyakorlatát az ECMx Kft-nél végezte, ahol most már teljes állásban dolgozik. Dórit kérdeztük a pályakezdésről, és arról, hogy milyen tapasztalatai voltak a munka és az iskola egyensúlyáról.

Mikor találkoztál először a céggel?

Egyik egyetemi ismerősömtől hallottam először a cégről, tőle tudtam meg, hogy épp gazdaságinformatikus gyakornokot keresnek. Annyit tudtam még, hogy a cég profilja a dokumentumkezelés.

Ezután nem sokkal a vállalat egyik képviselője egy óra keretein belül előadást tartott az egyetemen, ami nagy segítség volt számomra, hiszen így kiderült, hogy pontosan mivel is foglalkozik a cég. Nagyon tetszett, hogy valós informatikai projektekben lehet tapasztalatot szerezni. Mivel egyre inkább felkeltette az érdeklődésemet, felhívtam a céghez kapott kapcsolatomat. A személyes interjú alkalmával kiderült, hogy nagyon családias és barátságos légkör uralkodik az irodában. Ezután nem sokkal felhívtak és megkaptam a gyakornoki állást.

Sok fiatal fél az iskola és a munka egyensúlyától. Számodra mennyire volt fontos, hogy a munkahelyed rugalmas és összeegyeztethető legyen az iskolával és a tanulással?

Én személy szerint nagyon fontosnak tartottam, hogy időben szerezzek szakmai tapasztalatot, nem szerettem volna a suli végeztével gyakorlat nélkül elhelyezkedni a munka világában.

Mivel viszonylag korán elkezdtem a szakmai gyakorlatot, így még javában voltak egyetemi óráim is. Mind a sulit, mind a szakmai tapasztalatot fontosnak tartottam, ezért szükségem volt egy olyan munkahelyre, ahol ezt rugalmasan kezelik. Szerencsére a cég mindenben támogatott, és így nem okozz gondot, hogy órákra is bejárjak és vizsgákra is felkészüljek. A szakdolgozatom témaválasztásához és az  elkészítéséhez is rengeteg segítségét kaptam munkatársaimtól.

 

Milyen feladatokkal foglalkoztál gyakornokságod elején?

Amikor idekerültem egyik kolléganőm munkáját segítettem. Majd megismerkedtem és tanulmányozni kezdtem a cég termékét a DOXIS4 rendszert a rendelkezésre álló angol anyagokból. Elkezdtem tanulmányozni és használni az SAP rendszert is, mellyel teljesíétigazolásokat, ajánlatokat és dokumentációjukat készítettem. Kolléganőm weboldalt készített, melyhez kutatásokat végeztem, cikkeket fordítottam és véleményeztem. Bepillantást nyerhettem abba, hogy hogyan zajlik egy tárgyalás testközelből. Az első igazán nagy kihívás sem váratott sokáig magára ugyanis alig két hónap után megkértek, hogy vegyek részt egy nagyobb szakmai rendezvényen, mint előadó.

Ennek immár három éve, és azóta már teljes állásban dolgozol nálunk. Mi adott neked az itt eltöltött idő?

Nem is gondoltam volna, hogy ennyi mindent tanulhatok az itt létem során. Rengeteg tapasztalatot szerezhettem, mind szakmai, mind pedig a munkatársakkal való együttműködés területén. Számomra nagyon fontos volt, hogy sokat fejlődhettem a feladataim priorizálásában is. Ezen kívül persze nagy kihívásokkal, de felejthetetlen élményekkel is gazdagodtam az elmúlt években.

Mit javasolnál a pályakezdés álló fiataloknak?

Számomra hihetetlenül hasznos volt, hogy az iskolával párhuzamosan elkezdtem dolgozni, hiszen  a diákok nagy önbizalmat kaphatnak azáltal, hogy már van a szakmában gyakorlatuk. Folyamatos fejlődésben lehet részük, egészen a kockázatmentes feladatoktól a nagy felelősséggel járókig. Így lehet igazán fejlődni. Nagyon tetszett, hogy nem is csak az iskolában szerzett tudást tudtam a munkában kamatoztatni, hanem sokszor ez visszafele is működött. Amit már láttam a gyakorlatban, arra könnyebben rá tudjuk húzni az elméleti tudást is.

Egyik kollégám azt tanácsolta nekem, hogy „vegyem be a műhelyszagot” azt hiszem ez sikerült.