Munkaerőpiac diákszemmel: kilépés a nagyvilágba
Olvasási idő: 5 perc
Sok diák már az egyetem mellett elkezd dolgozni, főként a tanulmányaik finanszírozása, a tapasztalatszerzés és nem utolsó sorban a kötelező szakmai gyakorlat teljesítése végett. De mégis milyen mennyire nehéz munkát találni? Hogyan állnak a vállalatok a diákokhoz? És hogyan segíti hozzá a felsőoktatás a kezdő munkavállalókat az élethez? Egy diák véleményére és tapasztalatira voltunk kíváncsiak.
Máté utolsó éves járműmérnök hallgató, és jelenleg egy győri fémtechnológiával foglalkozó cégnél dolgozik quality mérnök gyakornokként. Az elmúlt években több cégnél, különböző területeken is kipróbálta magát, így jól átlátja a diákok helyzetét a munkaerőpiacon.
Mennyire találod életszerűnek az egyetemi oktatást?
Úgy gondolom, hogy az egyetem nagyszerű lehetőséget nyújt, hogy betekintést nyerhessünk a szakmánk különböző ágazataiba, viszont minden munkahely és munkakör eltérő, így azokra nem tudunk előre felkészülni. A felsőoktatásban a tanulásra való hajlandóságot tanuljuk meg, ezáltal a későbbiekben nyitottabbak lehetünk az új ismeretekre. Tanulmányaink során csupán az alapok elsajátítására van lehetőségünk, amit majd később csak szorgalmas munkával és cégspecifikus ismeretek elsajátításával tudunk kamatoztatni.
Mit gondolsz, mennyire nehéz diákként munkát találni?
A kulcsszó: kompromisszum. Sokan úgy állnak az álláskereséshez, hogy konkrét elképzeléseik vannak a pozíciót, a bejárást, a légkört és a fizetést illetően, és nem hajlandók kompromisszumot kötni. Nagyon nehéz, sőt mi több lehetetlen olyan helyet találni, ami minden igénynek megfelel. De még ha elsőre minden is stimmel, később kiderülhet, hogy nem veszik komolyan az embert -mert „még csak diák”- vagy éppen ellenkezőleg, emiatt teljesen leterhelik. Rengeteg platform van, ahol hallgatóként munkát találhatunk. Ilyenek az állásbörzék, a gyárlátogatások, és egyre népszerűbbek a közösségi felületek is. Az a tapasztalatom, hogy a cégek is egyre nyitottabbak a diákok alkalmazására, és nem szükséges rosszként tekintenek rájuk/ránk, sokkal inkább lehetőségként.
Hol kerestél és találtál rá a jelenlegi és előző munkahelyeidre?
Sok helyen keresgéltem, így például közösségi média oldalakon és csoportokban, de végül az állásbörzén, illetve egy gyárlátogatás kapcsán sikerült munkát találnom.
Miért középvállalatot választottál a multik helyett?
Szerettem volna valódi tapasztalatot szerezni, kipróbálni magam számos területen, és meglévő tudásokat kamatoztatni. Úgy éreztem, hogy jobban be tudnék illeszkedni egy olyan cég vérkeringésébe, ahol a részlegek közvetlenebb módon és könnyebben tudnak összedolgozni, így a projektek lefutása is átláthatóbb. Egyik sem jobb a másiknál, egyszerűen más.
Hogyan állnak hozzád, mint diákhoz a szenior munkatársak?
Úgy vettem észre, hogy akadnak, akik még nem értik, hogy miért hallgatókat foglalkoztat a cég, viszont túlnyomó többségben pozitív tapasztalataim vannak. A szenior kollégák nem versenytársként, hanem csapattagként tekintenek ránk, és nagy lelkesedéssel próbálják meg átadni nem csak a tudást és tapasztalataikat, de a cégfilozófiát és a helyi szokásokat is. Rengeteget tanulhatunk tőlük.
Mit gondolsz, mire lenne még szüksége a hallgatóknak, hogy könnyebben be tudjanak illeszkedni a vállalati környezetbe?
Sajnos azt tapasztaltam, hogy az sokan nagy hiányosságokkal lépnek ki a munka világába. Nem ismerik az üzleti élet szokásait, nem tudnak megírni egy hivatalos levelet (akár elektronikus formában vagy papíralapon), nem értik a nettó és bruttó összegek közötti különbségeket, és soft skilleket (pl. kommunikáció, probléma megoldó készség) is fejleszteni szeretnék. Szerintem egy olyan felületre lenne szükségük, ami ezeket mind összefoglalja, tisztázza a homályos fogalmakat, rövidítéseket (sokan azt sem tudják, hogy mit takar a HR, IT, CEO vagy QM).
Mit tanácsolsz a munkavállalás előtt álló diákoknak?
Azt tanácsolom, hogy legyenek kitartók, próbáljanak több lábon állni és több forrásból tájékozódni a közösségi média, a rendezvények és ismerősök által. Legyenek nyitottak, elkötelezettek és igényesek a munkájukra. Próbáljanak különféle ismeretekre szert tenni az egyetem alatt, így például nyelveket tanulni, akár több tervezőprogramot is elsajátítani, kommunikációs és prezentációs készségeiket javítani, és ne hanyagolják el a tanulást a munka mellett. A munka során pedig merjenek kérdezni, hiszen ezáltal fejlődhetnek a legtöbbet.